Прогалина в законодавстві та її наслідки

Ініціатива Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини задля усунення прогалини в законодавстві щодо пенсійних прав засуджених осіб

За ініціативи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини було усунено прогалину в законодавстві щодо забезпечення права засуджених на пенсію. Це стало можливим завдяки внесенню змін до Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, які визначають строк — до 10 діб — та обов’язок повідомлення територіального органу Пенсійного фонду України про прибуття або переведення засудженого пенсіонера до виправного закладу.

Прогалина в законодавстві та її наслідки

Згідно з частиною третьою статті 46 Конституції України, пенсія є одним із видів соціального забезпечення, який гарантується державою. Однак, у разі засудження до позбавлення волі, право на отримання пенсії тимчасово припиняється до звільнення особи з місця позбавлення волі (частина друга статті 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

Проте, законодавство не визначає, протягом якого строку адміністрація виправного закладу повинна повідомити про прибуття або переведення засудженого пенсіонера до такого закладу. Це призводило до того, що територіальний орган Пенсійного фонду України не завжди своєчасно отримував таке повідомлення. У деяких випадках це означало, що засуджений пенсіонер продовжував отримувати пенсію незаконно, а потім мав повертати її до бюджету. У інших випадках це означало, що засуджений пенсіонер не мав можливості скористатися своїм правом на одержання пенсії за місцем виконання покарання (частина третя статті 43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

На ініціативу Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України була виправлена прогалина в законодавстві щодо забезпечення права засуджених на пенсію. Цього було досягнуто через внесення змін до Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, які визначають строк та обов’язок повідомлення територіального органу Пенсійного фонду України про прибуття або переведення засудженого пенсіонера до виправного закладу. Зокрема, до розділу V Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 28 серпня 2018 року № 2823/5, було додано пункт 4, який встановлює, що протягом десяти днів з дня прибуття засудженого пенсіонера до установи виконання покарань, адміністрація установи виконання покарань (слідчого ізолятора) повинна повідомити територіальний орган Пенсійного фонду України з метою переведення виплати пенсії за місцем відбування покарання засудженого.

Висновок

До Правил внутрішнього розпорядку виправних колоній було внесення змини, яки виключили зволікання з повідомленням Пенсійного фонду про прибуття засудженого до виправного закладу (чи до слідчого ізолятора). Цим забезпечується соціальний захист засуджених — право отримувати пенсію. У разі порушення ваших будь-яких прав, звертайтесь до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • Адреса: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • Е-пошта: hotline@ombudsman.gov.ua ;
  • Тел: 0800501720;
  • Тел. 044 299 74 08