Михайло Федоров

Трансформація освіти та технологій в Україні: сміливий підхід до подолання викликів

Повномасштабна війна, що триває в Україні, має руйнівний вплив на систему освіти: постраждали понад 750 000 дітей, а багато шкіл було пошкоджено або зруйновано. У відповідь український уряд зробив освіту пріоритетом у програмі реформ. Президент Володимир Зеленський нещодавно призначив Михайла Федорова віцепрем’єр-міністр з питань інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, щоб забезпечити кожній дитині в Україні доступ до високоякісної освіти, яка підготує їх до вимог 21 століття. Стратегія Федорова включає використання цифрових технологій для покращення результатів навчання та можливостей з такими ініціативами, як онлайн-платформа «Дія», система для вчителів «EduHub» і платформа «EduData» для збору та аналізу освітніх даних. Комплексний план спрямований на перетворення системи освіти в Україні на таку, яка плекає інновації та досконалість для всіх учнів, з акцентом на майбутнє – цифрову економіку.

Нагальна потреба в трансформації освіти в розпал війни

Україна – країна, яку майже вже десятиліття руйнує війна. Вана зруйнувала життя мільйонів людей, особливо дітей та молоді. За даними ЮНІСЕФ, понад 750 000 дітей постраждали від насильства, і багато з них втратили доступ до якісної освіти. Війна також пошкодила або знищила понад 3000 шкіл та інших навчальних закладів, створивши величезну прогалину в наданні можливостей для навчання.

Український уряд визнає, що освіта є фундаментальним правом людини та ключовим чинником миру та розвитку. Тому новий міністр, Михайло Федоров, зробив освіту пріоритетом у програмі реформ. Однак трансформація системи освіти в таких складних обставинах вимагає не лише ресурсів і відданості, але й інновацій та креативності.

Новий віцепрем’єр-міністр з питань інновацій, розвитку освіти, науки й технологій

З метою прискорення процесу освітньої трансформації та інновацій Президент Володимир Зеленський призначив Михайла Федорова на посаді віцепрем’єр-міністра з питань інновацій, розвитку освіти, науки та технологій у березні 2023 року. Це нова посада відображає важливість цих секторів для майбутнього України.

Завдання Михайла Федора – забезпечити кожній дитині та молоді в Україні доступ до високоякісної освіти, яка підготує їх до вимог 21 століття. Щоб досягти цієї мети, Михайло Федор тісно співпрацює з іншими міністерствами та відомствами українського уряду, а також з організаціями громадянського суспільства, міжнародними партнерами та представниками приватного сектора.

Комплексний план цифрової освіти та інновацій

Стратегія нового міністра полягає у використанні цифрових технологій для підвищення результатів навчання та можливостей. Відомо, що тільки цифрова освіта може запропонувати вирішення деяких із найактуальніших проблем, з якими Україна стикається сьогодні: охоплення дітей, які не відвідують школу; надання персоналізованих планів навчання; виховання критичного мислення та креативності; розвиток цифрової грамотності та навичок; сприяння навчанню протягом життя; підтримка професійного розвитку вчителів; удосконалення освітнього менеджменту; підвищення прозорості та підзвітності тощо.

Щоб реалізувати це бачення, нова команда міністра розробила комплексний план, який включає кілька ініціатив:

 1. Дія: це онлайн-платформа, яка надає доступ до високоякісного освітнього контенту для школярів від 1 до 11 класів. Вона охоплює всі предмети національної навчальної програми, а також додаткові курси на такі теми, як підприємництво, охорона навколишнього середовища, та громадянська освіта. Платформа також пропонує інтерактивні функції, такі як вікторини, ігри, і чат-боти. Доступ до нього можна отримати з будь-якого пристрою, підключеного до Інтернету, або завантажити в режимі офлайн. З моменту запуску у вересні 2022 р. Дія охопила понад 2 мільйони користувачів по всій Україні.
 2. EduHub: це онлайн-система, яка допомагає вчителям створювати, керувати, і ділитися власним навчальним контентом зі своїми учнями. Ця система також надає інструменти для оцінки, відгук, і спілкування. EduHub має на меті надати вчителям змогу ставати більш творчими та ефективні у своїй роботі.
 3. EduData: це онлайн-платформа, яка збирає, аналізує та візуалізує дані про різні аспекти освіти в Україні. Це допомагає політикам, вихователям, а також батькам  і  студентам приймати обґрунтовані рішення на основі доказів. EduData також дозволяє здійснювати моніторинг та оцінку освітніх програм і політики, яка впроваджується у цей сфери.
 4. EduSpace: це програма, яка підтримує модернізацію фізичного навчального середовища в школах та університетах. Програма забезпечує фінансування та забезпечення класів, лабораторії, бібліотеки, та інші об’єктив, щоб зробити їх більш придатними до навчання та інновації.
 5. EduLeader: це програма, яка забезпечує навчання та наставництво для освітніх менеджерів на різних рівнях:
 • директори шкіл;
 • директори районів;
 • регіональні координатори;
 • чиновники міністерства.

Програма EduLeade спрямована на розвиток лідерських якостей та компетенції у таких сферах, як стратегічне планування; управління змінами; інноваційність; цифрова трансформація; командна робота; спілкування.

6. EduTalent: це програма підтримки талановитих студентів та дослідників у здобутті академічної кар’єри. Програма пропонує:

 • стипендії;
 • гранти;
 • стипендії;
 • програми обміну;
 • стажування;
 • наставництво;
 • можливості спілкування.

EduTalent також сприяє співпраці між українськими науковцями та міжнародними колегами на передові дослідницьких проєктів. Ці ініціативи є лише частиною ширших зусиль українського уряду, спрямованих на трансформування системи освіти Україні. Інвестуючи в освітні технології, країна інвестує в нашому майбутньому націй, що прагне процвітання для своїх дітей.

Висновок

 • Тяглий конфлікт в Україні порушив систему освіти, постраждало понад 750 000 дітей, а багато шкіл було пошкоджено або зруйновано.
 • Український уряд зробив освіту пріоритетом у програмі реформ, визнаючи її важливість як фундаментального права людини та ключового чинника миру та розвитку.
 • Президент Володимир Зеленський призначив Михайла Федорова віцепрем’єр-міністром з питань інновацій, розвитку освіти, науки та технологій для прискорення процесу освітньої трансформації та інновацій.
 • Мета Федорова – забезпечити кожній дитині та молодій людині в Україні доступ до високоякісної освіти, яка готує їх до вимог XXI століття.
 • Стратегія Федорова включає використання цифрових технологій для покращення результатів навчання та покращення можливостей.
 • Комплексний план включає такі ініціативи, як онлайн-платформа «Дія», система для вчителів «EduHub», платформа для збору та аналізу освітніх даних «EduData».
 • План спрямований на перетворення системи освіти в Україні на таку, яка плекає інновації та досконалість для всіх учнів, з акцентом на мирі, процвітанні, демократії, різноманітності, стійкості та людяності.