Спорт за ґратами: Як ув’язнені здобувають освіту, займаються спортом та планують своє майбутнє

Сьогодні, до Міжнародного дня спорту, я разом із засудженими відзначаємо цей день! У нас є перший тренер-довічник!  У цьому блозі я хочу розповісти вам про спорт, освіту, працевлаштування, волонтерство та реабілітаційні проєкти для засуджених до довічного ув’язнення!

Для мене, спорт — це не просто здоров’я, це також свобода. Свобода вибору, свобода думки, свобода дій. Спорт — це можливість змінити своє життя на краще, навіть якщо ти перебуваєш за ґратами.

6 квітня 2023 року, разом з потужною командою президента ГО “Союз “Золотий Вік України” Яни Баранової, засновницею маркетингової агенції Анастасією Аверіною, президентом Всеукраїнської Федерації К-1 Ахмадом Ахмедовим та начальником відділу організації психологічної роботи та навчання засуджених з Управління ресоціалізації та соціальної реабілітації Департаменту з питань виконання покарань Олексієм Решетняком, ми відвідали Житомирську УВП №8.

Ми розпочали візит з унікального проєкту Освіта засуджених: як програма ДІЯ може допомогти ув’язненим, в рамках якого передбачається надавати засудженим можливості зареєструватися у додатку Дія. Мета проєкту полягає в тому, щоб відкрити ув’язненим доступ до освітніх ресурсів та можливостей для самореалізації через програму Дія. Цей проєкт повинен допомогти ув’язненим реалізувати себе та бути соціально включеними. Зокрема, передбачається, що ув’язнені зможуть стати самозайнятими або навіть зареєструвати ФОП та платити податки. Таким чином, в’язни зможуть робити свій внесок у розвиток держави та суспільства.

Договір, який дозволяє довічно засудженому стати тренером: крок до ресоціалізації в Україні

Подяки отримали 4 засуджених до довічного ув’язнення. Підписаний новий договір працевлаштування, один волонтерський договір та продовжено 4 договори з довічно засудженими.

Увага! Було укладено перший унікальний договір, згідно з яким засуджений довічно став тренером клубу К-1 після того, як пройшов професійне навчання онлайн та отримав Сертифікат.

Це більше, ніж просто новина — це момент, який підтверджує, що кожна людина заслуговує на другий шанс. Таким чином, у рамках проєкту “Освітній простір” відбувся крок у напрямку реінтеграції довічно засуджених у суспільство. Але що є ще більш важливим, підписавши перший в України договір про працевлаштування засудженого тренером — це доказ того, що ресоціалізація навить довічників можлива, за умови прагнення в’язня змінити своє життя на краще.

Наша ініціатива з презентацією програми “Освіта засуджених: як програма ДІЯ може допомогти ув’язненим” має на меті допомогти засудженим у підготовці до повернення до вільного життя, надаючи їм доступ до сучасних знань та державних сертифікатів. Ініціатор проєкту — керівник “Освітнього простору” засуджений довічно Шухрат Насиров.  Ця програма допомагатиме в’язням знайти роботу, стати самозайнятими або ФОП і повернутися до суспільства підготовленими до сучасних викликів. В “Освітньому просторі” житомирської установи №8 зараз навчаються комп’ютерної грамотності дві групи студентів по 8 осіб.

За результатами закінчення цього курсу довічні студенти отримають сертифікат. Далі, на вузькоспеціалізованих курсах, вони зможуть отримати знання та навички в таких IT сферах, як інтернет-маркетинг, вебдизайн, копірайтинг, веброзробка (список не повний). І нарешті, після закінчення спеціалізованого курсу, студенти зможуть працевлаштуватися на “Біржі з працевлаштування для засуджених України“.

Огляд камер довічно засуджених: враження та проблеми

Під час візиту до спецкорпусу, Яна Баранова й Олексієм Решетніком відвідали камери, де перебувають засуджені довічно з метою огляду житлових приміщень і прогулянкових двориків. Камери вразили відвідувачів своїм виглядом; вони як дзеркало самих засуджених —  такі ж різні, яки ж різні самі засуджені.

Прогулянкові дворики потребують особливої уваги, адже обладнання спортивного майже відсутнє і застаріле. Яна Баранова вважає, що можливо спільними зусиллями – її команди та самих засуджених – вони зможуть покращити ситуацію. Адже, заняття спортом — це важливий компонент збереження здоров’я засуджених та процесу їх ресоціалізації.

Боротьба за права засуджених: результати опитування та перспективи закону #правонанадію

Яна Баранова також провела із засудженими серію відповідей-запитань щодо початку застосування до них закону #правонанадію. Ми, київський десант Яни Баранової, переконані, що засуджені — громадяни України, які також безумовно мають право на навчання та розвиток, а головне — на свободу. Це самоціль, яка дисциплінує засуджених, яка мотивує до саморефлексії – вчитися, працювати та жити! 

Возможно, это изображение 1 человек

Засудженим до довічного ув’язнення було поставлено кілька питань, головні з яких:

  1. Який термін покарання вже відбутий?
  2. Чи працевлаштовані ви? Чи бажаєте працювати? Який вид трудової діяльності був до затримання по кримінальній справі?
  3. У разі звільнення від покарання, чи будуть ви забезпечені житлом з місцем постійного проживання?

Майже всі респонденти відповідали, що мають сталі родинні зв’язки, професію і до виходу на волю готові. Звичайно ж неболючим питанням засуджених було щодо реалізації закону #правонанадию. Мова про засуджених, котрі вже відбувають покарання більш ніж 25 чи навіть 30 років. Оскільки цей закон передбачає заміну довічного ув’язнення на ще 15-20 років — чи не е така зміна одного довічного покарання на інше? Адже, коли засудженому все 50-55 років (це середній вік довічно засуджених, які вже відбули понад 25 років ув’язнення), то перспектива відбути ще мінімум 15 років – це саме такий виглядає – до смерті.

Особливо вразив засуджений, який відбуває покарання ще з 1991 р., а враховуючи закон Савченко — вже 38 років. Він переніс два інсульти та потроху втрачає надію… З цього приводу питань залишається чи мало. Ми їх поставили у Зверненнях до Верховного Суду, Конституційного Суду та профільного Комітету Верховної ради, а також до Генерального прокурора України. Відповіді ще не отримали. Зустрічі заплановані. Тож, боротьба триває.

На завершення — дякуємо всім учасникам зустрічей за активність та продуктивність! Коли всі сторони процесу — керівництво установи, засуджені та громадськість — докладати зусиль, це надихає.

#критичнедовічне #правонанадію #освітазасуджених #працевлаштування_засуджених #безпекасуспільства #житомирськаувп8