Проєкт з ІТ-навчання неповнолітніх засуджених

Освіта для в’язнів: реформування пенітенціарної системи через професійне навчання та можливості працевлаштування в’язнів в ІТ-секторі

Пенітенціарна система України — це комплекс державних інститутів, які забезпечують виконання кримінальних покарань та пробації за законом. Одним з напрямків реформування пенітенціарної системи є розвиток освітньо-професійної підготовки та зайнятості засуджених, особливо у сфері інформаційних технологій.

Це пов’язано з тим, що ІТ індустрія є одне з найбільш перспективних і високооплачуваних секторів економіки, який потребує кваліфікованих фахівців. Навчання і праця ув’язнених в ІТ-професіях може сприяти їх соціальної реабілітації та ресоціалізації, а також покращити їх матеріальне становище та зменшити ризик повторної злочинності.

Прикладами успішної реалізації такого напрямку є проєкти “IT-Start” та “IT-Step”, які запущені у співпраці з Мін’юстом України, Державною пенітенціарною службою України, Національною академією керування пенітенціарною системою України, а також з приватними компаніями та громадськими організаціями.

Проєкт “IT-Start” передбачає навчання засуджених основам програмування, веб-дизайну, верстки, роботи з базами даних тощо. Проєкт “IT-Step” спрямований на створення умов для працевлаштування засуджених в ІТ сфері за допомогою дистанційної роботи або стажування. За даними Мін’юсту України, станом на 2021 рік близько 300 засуджених пройшли навчання за програмами “IT-Start” та “IT-Step”, а 40 з них отримали роботу в ІТ компаніях.

Возможно, это изображение 1 человек и учится

Відновлено проєкт з ІТ-навчання неповнолітніх засуджених METATECH_CHARYT: мета — ресоціалізація та працевлаштування

Напередодні Великодніх свят стало відомо, що Всеукраїнський соціальний проєкт #METATECH_CHARYTI з ІТ-навчання засуджених відновлено. Учасники проєкту включають двох засуджених — Ореста Рибалку з Кременчуцької виховної колонії та Владислава Дрозденка з Бориспільської УВП 119.

Проєкт був запущений наприкінці 2022 року, але через активні військові дії та проблеми з електропостачанням заняття були зупинені. Метою проєкту є навчити ув’язнених ІТ-професії та забезпечити їм можливість працевлаштування в провідних ІТ компаніях України, Європи та США.

Студенти проходять навчання 3 години на день протягом 3-4 місяців. Організатори проєкту сподіваються, що він допоможе ув’язненим змінити своє життя, незалежно від соціального статусу та місця перебування.

Викладачами та менторами проєкту є досвідчені ІТ-фахівці — Тимур Шамседінов та Дмитро Нечай. Партнером проєкту в пенітенціарній системі виступає ГО “Союз “Золотий Вік України” (президент Яна Баранова) та маркетингова агенція Averina (керівник Анастасія Аверина).

Організатори проєкту #METATECH_CHARYTI та партнери з ІТ-навчання засуджених надіються на успіх усіх учасників та вітають їх із початком навчання. Цей проєкт — добра можливість для ресоціалізації та освіти неповнолітніх засуджених.

Возможно, это изображение 2 человека

Підсумовуючи, пенітенціарна система України — спільними зусиллями із самими засудженими та громадськість — вживає вкрай необхідних кроків у напрямку вдосконалення реформи в’язниць шляхом професійного навчання та працевлаштування. «ІТ-Старт», «ІТ-Степ»та “Освітній простір” – це гідні схвалення проєкти, які надають можливість соціальної реабілітації та ресоціалізації, що може допомогти засудженим набути професійних знань та навичок, а також підвищити їх психологічний настрій та самооцінку. Завдяки таким ініціативам з в’язниць у суспільство повертатимуться не колишні зеки з кримінальною культурою, але майбутні самодостатні члени суспільства!