Звіт про візит до Роменської ВК 56: поради, висновки та сподівання

31 березня 2023 року президент ГО «Союз «Золотий вік України» Яна Баранова відвідала Роменську ВК 56 з метою ознайомлення з ситуацією з довічно засудженими. Зокрема, вона на власні очі побачила, двоє засуджених – Юрій Лавринюк та Володимир Штанько — яким було пом’якшено покарання з довічного ув’язнення на 15 років. Це був обнадійливий момент в історії європейської України, оскільки він продемонструє, що закон про #правонанадію може застосовуватися судами ефективно і справедливо. Яна Баранова висловила сподівання, що таке позитивне рішення буде підтримано Сумським апеляційним судом і відкриває нову правову сторінку щодо довічно ув’язнених в Україні.

Поради багаторічного засудженого: як підготуватися до суду

Багаторічно засуджений зі стажем понад 20 років Олег Оніпа поділився власними думками та порадами щодо підготовки до суду. Він зазначив, що важливо мати точні дані про час і дату судового засідання, а також мати необхідні факти та цифри, які відповідають тим, що містяться в матеріалах, що надаються до суду. Аби переконатися, що під час судового засідання все пройде належним чином, Олег порадив засудженим уважно вивчати всі документи та зберігати спокій незалежно від ситуації. Також важливо заздалегідь знати свої законні права та обов’язки. Олег запропонував ув’язненим також враховувати можливі зміни покарання через особисті обставини, такі як вік, стан здоров’я (інвалідність), працевлаштування та хорошу поведінку. Зрештою, Олег рекомендував не втрачати надії, а зосередитися на спробі скласти успішну стратегію представлення до суду, щоб була можливість якщо не змінити, то хоча б пом’якшити міру покарання.

Возможно, это изображение 4 человека, люди сидят и в помещении

Оригінальний текст Олега Оніпа:

За результатами суду — обов’язково необхідно ознайомитися зі своєю справою заздалегідь.

На предмет:

 1. Показники за весь термін відбування.  У характеристиках має бути відображена динаміка виправлення.
 2. Матеріальний позов має бути погашений. Річ у наявність квитанцій підтвердження оплати.
 3. Працевлаштування обов’язково! Якщо немає можливості, то обов’язково наявність заяв із проханням надати роботу. Щонайменше раз на пів року.
 4. Соціальні зв’язки. Мати документи, що підтверджують, наприклад, свідоцтво про шлюб.
 5. Проходити диференційні програми в установі. Максимальна їх кількість.
 6. Освіта. Мати документи, що підтверджують. Атестати, сертифікати, дипломи тощо.
 7. Участь у суспільному житті (спорт змагання, ремонти тощо). Мати документи, що підтверджують, або фотографії.
 8. Заохочення від адміністрації. Якщо були догани, — за що саме.
 9. Характеристики психолога із проходженням тестів. У характеристиках має бути відображена динаміка виправлення.
 10. Адреси, зазначені для проживання після звільнення, повинні бути реальними! Вся надана засудженими інформація до суду перевірятиметься співробітниками служби пробації. Особиста справа переглядається в повному обсязі — з першого дня ув’язнення.

Важливе:

 1. Все, що відбувається протягом відбутого терміну, максимально задокументувати та прикласти до особистої справи.
 2. Не стояти на жодних обліках: оперативному, суїцид і так далі.
 3. Визнання провини та каяття.
 4. План ресоціалізації.
 5. Відсутність алко/нарко залежності.
 6. Якщо художник чи якийсь майстер-умілець, то обов’язково фото робіт.
 7. Якщо є клопотання від церкви чи громадської організації, дуже добре!

Примітка

“Передайте всім, щоб обов’язково вказували реальний адрес, де планують бути після звільнення. У моєму випадку, по вказаній адресі одразу прийшли з перевіркою представники служби пробації. Дивилася на умови. Провели бесіду з мешканцями. Залишилися задоволені. Надали гарний відгук”. Отже, робіть самостійні реальні кроки до свого звільнення.  Так, планка задана високо.

Возможно, это изображение 3 человека, люди стоят и в помещении

Отже, користуйтеся порадами, мисліть конструктивно, готуйтеся до судів ретельно. Навіть, якщо адміністрація установи не дає вам рекомендації, а саме така ситуація майже всюди зараз, подавайте до суду самостійно. Громадські та релігійні організації вам у допомогу.

До речі, реєстрація на сайті “Біржі працевлаштування засуджених” — один з таких кроків, які свідчать про ваші наміри бути соціально корисними і які легко підтвердити.

Звіт щодо зустрічей

 1. З розробником сайту Біржі Ярославом Заїкою відбулася зустріч під час візиту і договір ЦПХ продовжено. Волонтери для роботи з сайтом нам потрібні. Для вас це теж буде заліком. Договори працевлаштування та волонтерської роботи набирають особливу вагу і є підтверджувальними фактами для суду.
 2. Продовжено волонтерський договір від ГО “Союз “Золотий вік України” з засудженим до довічного ув’язнення Карпенко Іваном.
 3. За повне обчислення строків на довічному ми боротьбу продовжуємо і здаватися не збираємось. Але то зовсім інша історія. 

Возможно, это изображение 4 человека, люди стоят, автомобиль и дорога

Р.S. Дякуємо щиро дівчатам Ксенії та Світлані за чудову спільну подорож та підтримку. 

Висновок

На 6 квітня 2023 р. запланований візит до Житомирської УВП N 8. В “Освітньому просторі” установи готується ряд інноваційних презентацій з пропозиціями до Мін’юсту та підписання договорів з засудженими довічно.

На завершення, візит до Роменської ВК 56 відкрив надихаючу історію про двох засуджених, які отримали шанс повернути свободу та гідність за допомогою нового закону #правонанадію. Проникливість Олега Оніпи показала, що будь-яку складну ситуацію можна перетворити на позитивний результат, готуючись до суду з точними даними та міцним почуттям моральної справедливості. Підтримка Яни Баранової та поради Олега Оніпи показали, що надія на довічно ув’язнених в Україні є, попри складні умови ув’язнення.  Це неймовірно обнадійливий момент в історії правової системи України, і, сподіваємось, це створить прецедент для більш справедливих рішень, коли справа стосується довічних ув’язнених.

#критичнедовічне #правонанадію #союз_зову #правалюдини #ромни #перехрестівка