Доповідь Офісу Омбудсмена про стан прав людини в Україні у 2022 році

Доповідь Офісу Омбудсмена про стан прав людини в Україні у 2022 році

Якщо ви хочете дізнатися про стан прав людини в Україні у 2022 році, то вам варто прочитати Доповідь Офісу Омбудсмена України. Цей документ містить багато цікавої та важливої інформації про те, як дотримуються та захищаються права і свободи громадян в різних сферах життя. В цьому пості ми розкажемо вам про деякі з найбільш поширених порушень прав людини, які були виявлені під час відвідування місць несвободи системи ДКВС.

Згідно з доповіддю, у 2022 році було проведено 45 відвідувань місць несвободи системи ДКВС, під час яких було перевірено умови утримання особи, взятих під варту та засуджених до позбавлення волі, а також надання їм медичної, соціальної та правової допомоги. Представники Офісу Омбудсмена також спостерігали за дотриманням прав осіб, яким застосовано запобіжні заходи у вигляді арешту, транзитних осіб та іноземців.

Проблема перенаселеності в місцях несвободи та недостатньої кількості медичного персоналу

Серед найбільш поширених порушень, виявлених під час відвідування установ пенітенціарної системи ДКВС, є недотримання норм протипожежної безпеки, та порушення вимог Правил техніки безпеки. Крім того, зазначається про недостатнє забезпечення медичної допомоги, а саме  відсутність відповідного обладнання та ліків.

Найпоширеніші порушення:

  • Недотримання норм площі в камері для однієї взятої під варту особи, яка в окремих камерах менша за 4 м² для засуджених та 2,5 м² для осіб, що знаходяться під вартою. Це порушує право на гуманне та поважне ставлення до особистості, а також створює перешкоди для забезпечення належних санітарно-гігієнічних умов. 
  • Не забезпеченість приміщень належним штучним освітленням. Це порушує право на природне та штучне освітлення, а також може негативно впливати на психологічний стан ув’язнених. 
  • Відсутність відповідного оснащення у лазне-пральному комплексі, відсутні перегородки між місцями для миття. Це порушує право на особисту гігієну та приватність, а також може сприяти поширенню інфекційних захворювань. 
  • Розташування спальних місць впритул одне до одного. Це порушує право на повагу до людської гідності та приватності, а також може створювати конфлікти між ув’язненими. 
  • Неналежні умови доставлення їжі до камер. Це порушує право на належне харчування та здоровий спосіб життя, а також може призводити до отруєння або зараження харчових продуктів.

Доповідач також звертає увагу на проблеми у системі правосуддя та правозахисту, включаючи перевантаженість судів та неефективність механізмів захисту прав людини, зокрема зі стосунків праці. Також відмічається порушення прав жінок, дітей, мігрантів, засуджених та осіб з інвалідністю.

Рекомендації щодо поліпшення ситуації з правами людини в Україні

У доповіді Офісу Омбудсмена наводяться рекомендації щодо поліпшення ситуації з правами людини, зокрема вдосконалення умов утримання та надання медичної допомоги у місцях несвободи, запровадження ефективних механізмів захисту прав осіб, підвищення ефективності системи правосуддя та розширення захисту прав жінок, дітей та інших уразливих груп населення.

Офіс Омбудсмена закликає уряд та відповідні органи влади приділити більшу увагу питанням захисту прав та свобод людини  в Україні, а особливо осіб, що утримуються під вартою. Рекомендується вжити конкретних заходів для їх забезпечення та поліпшення ситуації в цій сфері. Ми стежитимемо за реалізацією цих рекомендацій.