Тема зустріч з керівництвом установи Роменської ВК №56 та засудженими — кроки ресоціалізації: від слів до дій

Візит до Роменської ВК №56 та розвиток Біржі працевлаштування засуджених

10 травня на зустрічі в Департамент з питань виконання кримінальних покарань з першим заступником начальника Департаменту Віктором Кошинцем були озвучені пропозиції до розробника сайту Біржі працевлаштування засуджених — https://www.workprison.com.ua/створити фільтри по регіонах, установах, напрямках діяльності та інше. 

Вже 11 травня 2023 р. ми відвідали Роменську ВК №56. Це там, де довічник Ярослав Зайка, розробник сайту Біржі, відповів — “Так. Зробимо. Протягом 3-4 тижнів”. На Біржі кожного місяця поповнюється база даних як претендентів на працевлаштування, так і роботодавців. На сьогодні на сайті повну реєстрацію пройшли 65 засуджених. Однак, при аналізі облікових записів претендентів, стало очевидним, що багатьом з них не вистачає освіти. На жаль, лише кілька претендентів мають відповідний рівень кваліфікації. 

Ярослав Зайка підкреслив важливість підвищення рівня освіти для засуджених-претендентів, щоб вони могли конкурувати на сучасному ринку праці. “Щоб стати конкурентно спроможними на ринку праці в IT сфері, претендентам потрібно підвищувати свій рівень освіти. Це обов’язкова умова працевлаштування засуджених”, — сказав на зустрічі в Роменській ВК №56 з Яною Барановою розробник Біржі Ярослав Заїка. Ярослав понад 20 років відбуває в установі покарання довічно ув’язнення, але веде активну соціальну діяльність. 

Для довідки

Команда волонтерів довічників під керівництвом Ярослав Заїка зараз працює над наступним:

  1. Створенням на Біржі з працевлаштування засуджених списку потенційних роботодавців;
  2. Привертанням уваги до Біржі потенційних рекламодавців! Додатково на сайті Біржі формується рекламний контент;
  3. Веденням розробки відеоконтент для ютуб-каналу Біржі;
  4. Підготовкою циклу публікації на тему “Цінність волонтерства для засуджених”;
  5. Залученням капеланів тюремних служінь до проєкту.

Волонтерство-працевлаштування — шлях до особистих змін

“Шлях на волю починається з волонтерства, яке веде до особистих змін і соціалізації. Ми впевнені в цьому”, — підкреслили хлопці. Свої слова вони підтверджують діями. Волонтерські договори про співпрацю з ГО “Союз “Золотий Вік України” укладені з Діденко Віктором, Ковальчуком Глібом, Руссом Денисом, Коваль Ігорем. Договори про їхнє працевлаштування долучаються до особистих справ. Ярослав Заїка працює за договором ЦПХ. Наші вітання!

Возможно, это изображение 3 человека

Під час відвідання Роменської ВК №56 ми також вручили Подяки Ярославу Заїці, Ковальчуку Глебу, Діденко Віктору за участь в Благодійній Акції” Великодні Привітання”, які також по заяві Президента ГО “Союз “Золотий Вік України” Яни Баранової керівнику установи будуть додані до особистої справи засудженого довічно.

Перший успішний випадок пом’якшення довічного вироку й три відмови: висновки

Спілкувались із претендентом від установи на пом’якшення довічного вироку Олегом Оніпою. Це особливий випадок, оскільки суд відмовив Олегу з причини, що в нього не було належних документів, які підтверджують його соціальну активність. В якості висновку — всім претендентам на заміну довічного ув’язнення (хоча це відкрите питання — чи варто міняти одне довічне покарання на інше — на 15-20 років?), на певний строк слід ретельно документувати свою соціальну, трудову та волонтерську активність, для того, щоб розраховувати на схвальне рішення суду. 

З 4 кандидатів на пом’якшення довічного вироку, пройшов успішно процедуру оцінки ризиків рецидиву та соціальної адаптивності тільки один — Володимир Штанько. Оніпа Олег і Віктор Фастовець отримали відмови. Розгляд справи Юрія Лавринюка відкладений до 20 вересня 2023 р. Отже, перший позитивний досвід — Володимира Штанько — є. Попри недоліки прийнятого закону #правонанадію, з яким ми продовжуємо активну боротьбу, механізм проходження процедури для засудженого довічно вимальовується і стає більш зрозумілим. Вивчаємо позитивний досвід і робимо висновки.

Висловлюємо вдячність керівництву та персоналу Роменської ВК №56 за співпрацю і підтримку у розвитку ресоціалізації засуджених

Дякуємо керівництву та персоналу установи Роменської ВК №56 за співпрацю. З нашого досвіду — тільки завдяки відкритості керівництву установ виконання покарань в Україні стає можливим змінити каральну функцію ув’язнення на ресоціалізації. Бажаємо новому начальнику Роменської ВК N 56 Ігорю Нестеренку подальшої підтримки інновацій, які успішно запроваджував в установі Олександр Фурса. Хоча першими завжди бути складно та відповідально, але це є гідним зусиллям. Удачі, підтримки та порозуміння Вам, пане Олександре, на новому місці керівника Кропивницького виправного Центру! Ми — завжди поруч! А разом — ми сила змін.

Анонс

Наступний візит плануємо до Житомирської УВП №8 (приблизно на 19 травня). 

#ресоціалізація_засуджених #працевлаштування_засуджених #освіта_засуджених #правонанадію #критичнедовічне #РоменськаВК56